دسته بندی مطالب
خدمات الکترونيک
آب و هوا و اوقات شرعی
خبرخوان (Rss-Reader)
فتوگرافی


مهندس حسین اسماعیل احمدی

شهردار کرکوند

ورود اعضا

نام کاربری:  
گذرواژه:  
پيوندها
صفحه اصلی > مشاهده جزئيات
مشاهده جزئيات
نقش ولايت فقيه در حفظ و وحدت جامعه
دسته بندی: دسته بندي آموزش شهروندي 1
شرح:

نقش ولایت فقیه در حفظ وحدت جامعه

نویسنده : ابوذر حسین زاده         

مقدمه :

دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب تا‌کنون، همواره برای ضربه زدن به نظام از شیوه‌های مختلف نرم و سخت، تهاجم نظامی و تبلیغات منفی استفاده کرده‌اند اما با روشنگری ولایت‌فقیه نقشه‌های آنان نقش بر آب شده است.

نظام مقدس جمهوری اسلامی در زمینه مقابله و مبارزه با تحریم‌های مختلف و متفاوت دشمنان آمادگی کامل دارد و اقدامات مذبوحانه آنان در این زمینه نیز با روشنگری و هدایت جامعه توسط ولی‌فقیه مانند همیشه با شکست مواجه خواهد شد.

ملت ایران به‌دلیل پشتیبانی همه جانبه و کامل از ولایت فقیه و اتکا به توانایی و توانمندی داخلی در دنیا به‌عنوان نمونه مطرح است و تلاش دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی به بیراهه می‌رود. ملت رشید ایران اسلامی طی ۳۲ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی با انواع تهدیدهای پیچیده فرهنگی، امنیتی و اقتصادی دست و پنجه نرم کرده و در ناکام کردن دشمنان همواره موفق عمل کرده است.

فرمایشات و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با قشرهای مختلف مردم به‌خصوص مدیران و مسئولان کشور دستورالعمل راهبردی و برنامه استراتژیک حرکت نظام را تبیین کرده که توجه به آن سعادت جامعه را تضمین می‌کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار‌های خود با قشرهای مختلف مردم، وظایف و ماموریت‌های مهمی را تعیین می‌کنند که برای عملیاتی کردن آن باید همت مضاعف به کار گرفت تا کشور به برنامه‌های چشم‌انداز ۲۰ ساله با موفقیت دست یابد.

ولایت‌فقیه اساس و اصل حکومت اسلامی و عامل مهمی در حفظ و تقویت وحدت جامعه است بنابراین با تبعیت کامل از ولی فقیه می‌توان بر تهدید‌ها و توطئه‌های دشمنان غلبه کرد که این موضوع بارها در تاریخ انقلاب اسلامی به جهان ثابت شده است. امروز در ایران اسلامی ارتباط مسئولان و مردم مملو از برادری و همدلی است و این مهم همیشه مورد تاکید و سفارش رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است که به خوبی در جامعه متجلی است.

این در حالی است که امروز شاهد متزلزل شدن پایه‌های نظام سلطه در جهان هستیم اما جایگاه ایران اسلامی به برکت وجود ولایت فقیه، خون مطهر شهدا و پشتیبانی مردم در جهان رفیع و عزتمند است. رویدادها و رخدادهای منطقه و جهان بر خلاف میل استکبار جهانی و اسرائیل غاصب انجام می‌شود که این مهم بیانگر تضعیف نظام سلطه در دنیا است اما روز به روز شاهد اثرگذاری ایران اسلامی در معادلات مختلف بین‌المللی و خاورمیانه هستیم )سید احمد لطفی آشتیانی(

لزوم وحدت اسلامى‏

از طرفى، وطن اسلام را استعمارگران و حكام مستبد و جاه طلب تجزيه كرده‏اند. امت اسلام را از هم جدا كرده و به صورت چندين ملت مجزا درآورده‏اند. يك زمان هم كه دولت بزرگ عثمانى به وجود آمد، استعمارگران آن را تجزيه كردند. روسيه و انگليس و اتريش و ساير دولتهاى استعمارى متحد شدند، و با آن جنگها كردند، و هر كدام قسمتى از قلمرو آن را به تصرف يا تحت نفوذ خود درآوردند.(44)

گرچه بيشتر حكام دولت عثمانى لياقت نداشتند، و بعضى از آنها فاسد بودند و رژيم سلطنتى داشتند، باز اين خطر براى استعمارگران بود كه افراد صالحى از ميان مردم پيدا شوند، و به كمك مردم در رأس اين دولت قرار گرفته، با قدرت و وحدت ملى بساط استعمار را برچينند. به همين علت، پس از جنگهاى متعدد، در جنگ بين الملل اول آن را تقسيم كردند، كه از قلمرو آن ده تا پانزده مملكت يك وجبى پيدا شد! هر وجب را دست يك مأمور يا دسته‏اى از مأمورين خود دادند. بعدها بعضى از آنها از دست مأمورين و عمال استعمار بيرون آمده است.

ما براى اينكه وحدت امت اسلام را تأمين كنيم، براى اينكه وطن اسلام را از تصرف و نفوذ استعمارگران و دولتهاى دست نشانده آنها خارج و آزاد كنيم، راهى نداريم جز اينكه تشكيل حكومت بدهيم. چون به منظور تحقق وحدت و آزادى ملتهاى مسلمان بايستى حكومتهاى ظالم و دست نشانده را سرنگون كنيم؛ و پس از آن حكومت عادلانه اسلامى را كه در خدمت مردم است به وجود آوريم. تشكيل حكومت براى حفظ نظام و وحدت مسلمين است؛ چنانكه حضرت زهرا، سلام اللَّه عليها، در خطبه خود مى‏فرمايد كه امامت براى حفظ نظام و تبديل افتراق مسلمين به اتحاد است (45).

ولايت فقيه‏

اگر فرد لايقى كه داراى اين دو خصلت باشد به پا خاست و تشكيل حكومت داد، همان ولايتى را كه حضرت رسول اكرم (ص) در امر اداره جامعه داشت دارا مى‏باشد؛ و بر همه مردم لازم است كه از او اطاعت كنند.

اين توهم كه اختيارات حكومتى رسول اكرم (ص) بيشتر از حضرت امير (ع) بود، يا اختيارات حكومتى حضرت امير (ع) بيش از فقيه است، باطل و غلط است. البته فضايل حضرت رسول اكرم (ص) بيش از همه عالم است؛ و بعد از ايشان فضايل حضرت امير (ع) از همه بيشتر است؛ لكن زيادى فضايل معنوى اختيارات حكومتى را افزايش نمى‏دهد. همان اختيارات و ولايتى كه حضرت رسول و ديگر ائمه، صلوات اللَّه عليهم، در تدارك و بسيج سپاه، تعيين ولات و استانداران، گرفتن ماليات و صرف آن در مصالح مسلمانان داشتند، خداوند همان اختيارات را براى حكومت فعلى قرار داده است؛ منتها شخص معينى نيست، روى عنوانِ عالم عادل است.

وحدت،خواسته رهبری

وحدت ملی، هویت اسلامی و انسجام اجتماعی در ایران موضوع مهمی است كه امروزه در كشور به آن اهمیت فراوانی داده شده‌است و طرح مكرر موضوع "وحدت ملی" از سوی مقام معظم رهبری و رویكرد جامعه اسلامی ایرانی به وحدت عملی، ما را بر آن داشت تا به بررسی ابعاد آن و راهكارهای اصولی همراه با شناخت عوامل تهدیدزای وحدت، بپردازیم

مؤلفه‌های وحدت ملی:

دین

دین و مذهب از مؤلفه‌های اصلی در ایجاد وحدت ملی و ایجاد همبستگی است. از نظر علمای علم مذهب وحدت ملی و انسجام اسلامی اثر متقابل بر یكدیگر دارند. از جمله عوامل اصلی در حفظ وحدت ملی و انسجام اسلامی داشتن رهبری شجاع و عادل و مدیر و مدبر با شرایط ولایت فقیه خواهد بود كه از اركان اصلی حفظ پایداری در نظام را شامل می‌شود. توسعه امنیت، اقتدار و وحدت ملی.

هم از این روست که ولی فقیه حقیقتا سرپرست تكامل جامعه می‌باشد. یعنی وقتی جامعه به عنوان یك سیستم واحد ملاحظه شود؛ سرپرست تكامل جامعه اوست. شئون اساسی جامعه و متغیرهای اصلی آن را هم باید رهبری حفظ كند. هوشمندی و نظارت بر جامعه و حكومت و برقراری حفظ و اقتدار از جمله وظایف وی است.

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای درباره‌ی تاثیر وحدت ملی در ایجاد امنیت ملی می‌فرمایند: «امنیت هم ناشی از وحدت است. اگر وحدت نباشد، امنیت ملی هم به خطر می‌افتد و ایجاد ناامنی می‌شود.» (26/1/79)

زبان

كشور ایران كه از طوایف و تیره‌های مختلفی تشكیل شده‌است دارای زبان واحد فارسی است كه از لهجه‌های متفاوتی برخوردار است.

درگیری‌ها و مناقشات شدید سیاسی جناحی نیز از ابزارهای ناامن کننده‌ی کشور به حساب می‌آیند. در مجموع می‌توان گفت که هر عنصر و مولفه‌ای را که بر وحدت ملی جامعه بیفزاید می‌توان به‌عنوان فرصتی برای تقویت امنیت ملی برشمرد

البته همیشه نقطه نفوذ دشمنان ایران از این موضوع بوده‌است و به ایجاد شكاف و فاصله از این طریق پرداخته‌اند.

آموزش

نظام آموزشی،در شكل دهی به هویت ملی هر ملت در مقام ركنی اصیل از اركان هویتی كشورها، نقش بی بدیلی به عهده دارد.

رسانه

نقش مهم و اساسی رسانه ملی كه وسیله‌ایست برای ایجاد وحدت در جامعه، و نقش یك دانشگاه را عمل می‌نماید بسیار حائز اهمیت است و موارد دیگر را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

سیاست

ایران اسلامی با تاسی از دین اسلامی نظام خود را شكل داده‌است و قانون اساسی ایران با تاثیر از قوانین شرع تنظیم گردیده‌است.

اجتماع

مناسب ترین الگوی سیاست هویتی برای جامعه ایرانی، سیاست وحدت در تكثر است كه روش اجرای سیاست وحدت دركثرت، ماهیت فرهنگی دارد و این مهم، از طریق گسترش روابط یا گفت و گوی بین فرهنگی حاصل می شود كه گردشگری می تواند یكی ازاشكال آن باشد

اقتصاد

مشاركت اقتصادی مردم در جایگاه اجتماعی ایشان باعث رشد و پیشرفت ایران می‌گردد.همبستگی و انسجام ملی پشتوانه مهم كشور و گامهای بلند در رشد و اعتلای اقتصادی _اجتماعی است

 

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای درباره‌ی تاثیر وحدت ملی در ایجاد امنیت ملی می‌فرمایند: «امنیت هم ناشی از وحدت است. اگر وحدت نباشد، امنیت ملی هم به خطر می‌افتد و ایجاد ناامنی می‌شود

ولایت فقیه مانع انحراف جامعه است

فرمانده سپاه الغدیر یزد با بیان اینکه ولایت فقیه مانع انحراف جامعه می‌شود، گفت: رهبری با حضور هوشیارانه در صحنه همواره فتنه‌ها و توطئه‌ها را خنثی کرده‌ و موفقیت امروز کشور به برکت ولایت فقیه و نقش رهبری است.

به گزارش خورشید یزد ، سردار اکبر فتوحی، فرمانده سپاه الغدیر استان یزد، در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه صدوق در حوزه خاتم الانبیاء اشکذر با اشاره به نقش ممتاز ولایت فقیه در سرنوشت انقلاب، گفت: حضور رهبری عاملی است که از همان نخستین جرقه‌های پیدایش انقلاب اسلامی ایران درمیان مردم به عنوان نقطه عطفی وحدت و انسجام ملی را به ارمغان آورد و مردم در سایه پیروی از ولایت‌فقیه به پیروزی‌های درخشانی دست یافتند.

وی با اشاره به بروز بحران‌ها و فتنه‌ها در سال‌های اخیر، تاکید کرد: رهبری با حضور هوشیارانه در صحنه همواره این فتنه‌ها و توطئه‌ها را خنثی کرده‌ و موفقیت امروز کشور به برکت ولایت فقیه و نقش رهبری است.

فتوحی، ایثارگری‌های انجام شده در طول دوران دفاع مقدس برای حفظ انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: قبل از انقلاب نسل جوان ما سرگردان بود ولی به برکت حضور و رهبری امام راحل این نسل به خوبی اداره شد و همین نسل جوان در نهایت در دوران دفاع مقدس با دلیرمردی از این مرز و بوم حفاظت کرد.

محمدعلی شاه حسینی، سرپست فرمانداری صدوق نیز در این مراسم گفت: تمسک به ولایت فقیه رمز ماندگاری این نظام است.

وی اظهار داشت: ولی فقیه همواره مراقب حفظ وحدت و ثبات سیاسی جامعه اسلامی است و اجازه نمی‌دهد برخی مشکلات دستاویز چالش افکنی در مسیر حرکت نظام به سوی اهداف متعالی خود شود.

شاه حسینی با تشریح اهمیت نقش ولی فقیه در حفظ ثبات سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: در نظام جمهوری اسلامی ویژگی‌های ولی فقیه با هویت و خواست آمال جامعه شیعه و اسلامی پیونده خورده است و نقش تعیین کننده‌ای در ثبات جامعه و به تبع آن ثبات نظام سیاسی دارد.

وی با اشاره به رابطه و پیوند بین مردم و ولی فقیه در نظام جمهوری اسلامی، اظهار داشت: در تاریخ جمهوری اسلامی همین رابطه و پیوند بین مردم و ولی فقیه سبب شده تا بحران‌هایی مهمی همچون جنگ هشت ساله و فتنه ۸۸ نتوانستند ثبات جامعه را از بین ببرند.

این مقام مسئول، نقش ولایت فقیه در گذر از تهدیدات جامعه اسلامی را بسیار بااهمیت ارزیابی کرد و افزود: هرکدام از بحران‌هایی که تاکنون برای کشور اتفاق افتاده کافی بود که کشور را به سمت چالش و براندازی بکشاند، اما هوشیاری مقام معظم رهبری بارها و بارها کشور را از پرتگاه سقوط نجات داده است.

در ادامه این مراسم از خدمات سرهنگ پاسدار "محمد حیدری پور" تقدیر و سرهنگ دوم پاسدار"مهدی صادق احمدی" به سمت فرماندهی سپاه ناحیه صدوق معرفی شد.

گفتنی است، سرهنگ پاسدار "محمد حیدری پور" نزدیک به چهار سال در سمت فرماندهی سپاه این شهرستان مشغول به خدمت بود.

بر اساس نظریه ولایت مطلقه فقیه لازمه پذیرش حکومت اسلامی، روا داشتن اختیارات مطلق برای فقیه‌است. فقیه، حاکم علی الاطلاق است و همه اختیارات امام معصوم شیعه را دارا است؛ زیرا ولایت مطلق، به معنای رعایت مصالح عام در سرپرستی جامعه‌است و چون حوزه حکومت، مصالح عمومی را نیز در بر می‌گیرد، بدون ولایت مطلق برپایی حکومت اسلامی و اجرای احکام دین ممکن نیست.[۱۹]

به گفته سید علی خامنه‌ای، ولی فقیه تمام اختیارات پیامبر اسلام (حتی اختیار بر نفس و جان مسلمانان) را داراست و رای او بر نظر همه مردم و حتی سایر فقها برتری و رجحان دارد:

مراد از ولایت مطلقه فقیه جامع الشرایط این است که دین حنیف اسلام که آخرین دین آسمانی است و تا روز قیامت استمرار دارد دین حکومت و اداره امور جامعه‌است، لذا همه طبقات جامعه اسلامی ناگزیر از داشتن ولی امر و حاکم و رهبر هستند تا امت اسلامی را از شر دشمنان اسلام و مسلمین حفظ نماید، و از نظام جامعه اسلامی پاسداری نموده و عدالت را در آن برقرار و از ظلم و تعدّی قوی بر ضعیف جلوگیری نماید، و وسائل پیشرفت و شکوفائی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را تأمین کند. این کار در مرحله اجرا ممکن است با مطامع و منافع و آزادی بعضی از اشخاص منافات داشته باشد، حاکم مسلمانان پس از این که وظیفه خطیر رهبری را طبق موازین شرعی به عهده گرفت، باید در هر مورد که لازم بداند تصمیمات مقتضی بر اساس فقه اسلامی اتخاذ کند و دستورات لازم را صادر نماید. تصمیمات و اختیارات ولی فقیه در مواردی که مربوط به مصالح عمومی اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت مقدّم و حاکم است، و این توضیح مختصری درباره ولایت مطلقه‌است.[۲۰]

وی همچنین معتقد است که «اختیارات ولی فقیه در صورت تعارض با اراده و اختیار مردم، بر اختیارات و تصمیمات مردم، مقدم و حاکم است»

عوامل تهدیدزا در وحدت ملی

از عوامل تهدیدزا در وحدت ملی، نشانه گرفتن محورهای وحدت ساز ، مانند اصل ولایت فقیه، شكاف میان روحانیت و جامعه، تضعیف وحدت حوزه و دانشگاه ، تضعیف جایگاه اجتماعات دینی و مذهبی مردم از قبیل شركت در نماز جمعه، راهپیمائیها و حضور در انتخابات و دور ساختن مردم از مشاركتهای اجتماعی، تلاش می كنند تا زمینه های تضعیف جایگاه اسلام در تقویت وحدت ملی را فراهم كنند؛ زیرا دشمنان به خوبی آگاهند وحدت ملی و انسجام اسلامی به یكدیگر وابسته بوده، و از این طریق می توان مبانی اعتقادی مردم را تضعیف نمایند، به همان میزان نیز وحدت ملی كاهش می یابد.

شکاف‌های نسلى، جنسیتى، قومى، مذهبى، طبقاتی و ... تَرَک‌هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب‌پذیر، می‌توانند جامعه‌ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی‌ثمر و تفرقه‌افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به‌سزایی دارد.

درگیری‌ها و مناقشات شدید سیاسی جناحی نیز از ابزارهای ناامن کننده‌ی کشور به حساب می‌آیند. در مجموع می‌توان گفت که هر عنصر و مولفه‌ای را که بر وحدت ملی جامعه بیفزاید می‌توان به‌عنوان فرصتی برای تقویت امنیت ملی برشمرد و از سویی دیگر عناصر تفرقه افکن را به‌عنوان تهدیدی برای امنیت ملی ارزیابی نمود.

در پایان خاطرنشان می‌سازد، مؤلفه های وحدت ملی بطورمستقیم بر جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناقشات سیاسی ـ امنیتی منطقه ای و جهانی تأثیر گذار است و بیانگر این است كه رابطه مؤلفه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی با مقوله وحدت ملی یك رابطه متقابل است كه هر كدام بر دیگری تأثیرگذار است..

 

 


اشتراک اين صفحه در شبکه های اجتماعی: